Omron Automation & Safety M165-TR-24D
M165-TR-24D picture photo
Mfg. Part Number
M165-TR-24D
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PILOT LIGHT ROUND RED
Datasheet Download
M165-TR-24D.pdf
Availability of M165-TR-24D
QUANTITY
M165-TR-24D Order Process
Ship out your order
Specifications of M165-TR-24D
Internal Part NumberEIS-M165-TR-24D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbuttons Selector Switches and Pilot Lights
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesM16
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 15.10mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)