Harwin Inc. M20-7820446
M20-7820446 picture photo
Mfg. Part Number
M20-7820446
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet Download
M20-7820446.pdf
Availability of M20-7820446
QUANTITY
M20-7820446 Order Process
Ship out your order
Specifications of M20-7820446
Internal Part NumberEIS-M20-7820446
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package56
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesM20
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions4
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M20-7820446
Related LinksM20-7, M20-7820446 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M20-7820446 Details Description
Related parts for M20-7820446
LED GREEN/YLW CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 20MA 8SOIC datasheet.pdf
TOOL CRIMP LONG HANDLE datasheet.pdf
PELTIER OT20,66,F0,1211,11,W2.25 datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
100 PPR datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 0.100 SMD datasheet.pdf