Harwin Inc. M20-7842046
M20-7842046 picture photo
Mfg. Part Number
M20-7842046
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 20 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet Download
M20-7842046.pdf
Availability of M20-7842046
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M20-7842046 Order Process
Ship out your order
Specifications of M20-7842046
Internal Part NumberEIS-M20-7842046
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLM20,D6yyy,D9yyy Series 14/Mar/2014
Standard Package11
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesM20
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M20-7842046
Related LinksM20-7, M20-7842046 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M20-7842046 Details Description
Related parts for M20-7842046
CONN TERM BLOCK T/H 16POS 3.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 46POS OR datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 30A IN LINE datasheet.pdf
IC ADC 24BIT HI SPEED 38QFN datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 05VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 8SMD datasheet.pdf
RES 37K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
6 PADLOCKING W/ DEFEATER 1-PT datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 2POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf