Harwin Inc. M20-7851942
M20-7851942 picture photo
Mfg. Part Number
M20-7851942
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
M20-7851942.pdf
Availability of M20-7851942
QUANTITY
M20-7851942 Order Process
Ship out your order
Specifications of M20-7851942
Internal Part NumberEIS-M20-7851942
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package11
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions38
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M20-7851942
Related LinksM20-7, M20-7851942 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M20-7851942 Details Description
Related parts for M20-7851942
RACEWAY 1CHAN SM AD WH10' datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 8SOIC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 10PF 100V 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
POT 22K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PANEL MNT SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 20MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LED INDUS STAR WHT 3000K 80CRI datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf