Harwin Inc. M20-7873542
M20-7873542 picture photo
Mfg. Part Number
M20-7873542
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
M20-7873542.pdf
Availability of M20-7873542
QUANTITY
M20-7873542 Order Process
Ship out your order
Specifications of M20-7873542
Internal Part NumberEIS-M20-7873542
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions70
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M20-7873542
Related LinksM20-7, M20-7873542 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M20-7873542 Details Description
Related parts for M20-7873542
RES SMD 1.74KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO247AC datasheet.pdf
TRANSF TELE COUP 600 OHM 0 MADC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 820 OHM 16DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8-HSOP datasheet.pdf
RES 12.9 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf