Harwin Inc. M20-7892942
M20-7892942 picture photo
Mfg. Part Number
M20-7892942
Brief Description
Connector Receptacle 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle
Datasheet Download
M20-7892942.pdf
Availability of M20-7892942
QUANTITY
M20-7892942 Order Process
Ship out your order
Specifications of M20-7892942
Internal Part NumberEIS-M20-7892942
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions29
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M20-7892942
Related LinksM20-7, M20-7892942 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M20-7892942 Details Description
Related parts for M20-7892942
FERRITE CHIP 20 OHM 25% datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 7POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 7HEPTAWATT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
KIT PROG FIELD SI5338/4/0 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 806 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 400MA 676 MOHM datasheet.pdf