Harwin Inc. M20-8901105
M20-8901105 picture photo
Mfg. Part Number
M20-8901105
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
11 WAY SIL HORIZ SMT PIN HDR
Datasheet Download
M20-8901105.pdf
Availability of M20-8901105
QUANTITY
M20-8901105 Order Process
Ship out your order
Specifications of M20-8901105
Internal Part NumberEIS-M20-8901105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesM20
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M20-8901105
Related LinksM20-8, M20-8901105 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M20-8901105 Details Description
Related parts for M20-8901105
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD TERMINAL SGL TURRET 26POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR ARRAY NPN MINI datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW VESM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM CC 24VDC datasheet.pdf