Harwin Inc. M20-9602546
M20-9602546 picture photo
Mfg. Part Number
M20-9602546
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
25+25 DIL EXT PIN HDR
Datasheet Download
M20-9602546.pdf
Availability of M20-9602546
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M20-9602546 Order Process
Ship out your order
Specifications of M20-9602546
Internal Part NumberEIS-M20-9602546
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Series 09/Jul/2014
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesM20
PackagingBulk
Number of Positions50
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall1.063" (27.00mm)
Length - Post (Mating)0.283" (7.20mm)
Length - Stack Height0.661" (16.80mm)
Length - Tail0.118" (3.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating)-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M20-9602546
Related LinksM20-9, M20-9602546 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M20-9602546 Details Description
Related parts for M20-9602546
IC HEX INVERTER OPEN DRN 14-SOIC datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 1.6A T/R datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
IC PERIPH INTERRUPT CTRLR 28-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SPI/SRL 200K 8-MSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
GT05 WP PACKING datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf