Harwin Inc. M20-9721045
M20-9721045 picture photo
Mfg. Part Number
M20-9721045
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
10+10 DIL VERT PIN HDR
Datasheet Download
M20-9721045.pdf
Availability of M20-9721045
QUANTITY
M20-9721045 Order Process
Ship out your order
Specifications of M20-9721045
Internal Part NumberEIS-M20-9721045
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesM20
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.276" (7.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M20-9721045
Related LinksM20-9, M20-9721045 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M20-9721045 Details Description
Related parts for M20-9721045
DIODE ARRAY GP 80V 100MA SSMINI3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 10A TO-262 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 0402 datasheet.pdf
IC ADC 2CH 12BT 3V 150KSPS 8SOIC datasheet.pdf
TERM TURRET TO TURRET PTFE SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 8NS 44TSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 24.3A TO-220 datasheet.pdf
350 TB RISING CLAMP 90D datasheet.pdf
47000UF 10V 30X50MM 85C 12000H datasheet.pdf