Harwin Inc. M20-9740742
M20-9740742 picture photo
Mfg. Part Number
M20-9740742
Brief Description
07+07 DIL HORIZ PIN HDR
Datasheet Download
M20-9740742.pdf
Availability of M20-9740742
QUANTITY
M20-9740742 Order Process
Ship out your order
Specifications of M20-9740742
Internal Part NumberEIS-M20-9740742
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.228" (5.80mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Features-
Contact FinishGold
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M20-9740742
Related LinksM20-9, M20-9740742 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M20-9740742 Details Description
Related parts for M20-9740742
RES ARRAY 8 RES 20K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
C/A 62.5/125, LDS, 2.5MM 8 datasheet.pdf
SHEET PLYMR RES 25.4X50.8MM 5/PK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47.5 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 11.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 16POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS INLINE SKT datasheet.pdf