Harwin Inc. M20-9950946
M20-9950946 picture photo
Mfg. Part Number
M20-9950946
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
09+09 DIL HORIZ PIN HDR
Datasheet Download
M20-9950946.pdf
Availability of M20-9950946
QUANTITY
M20-9950946 Order Process
Ship out your order
Specifications of M20-9950946
Internal Part NumberEIS-M20-9950946
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesM20
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.240" (6.10mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M20-9950946
Related LinksM20-9, M20-9950946 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M20-9950946 Details Description
Related parts for M20-9950946
SENSOR 200PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
IC FREQ SYNTHESIZER 24-TSSOP datasheet.pdf
RES 8 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 9.76 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 96MC 7.5NS 128TQFP datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
IC PROSLIC FXS DUAL -110V 50QFN datasheet.pdf
DUAL LEVEL 5.0 28 ASY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf