NKK Switches M2011S2D1G01
M2011S2D1G01 picture photo
Mfg. Part Number
M2011S2D1G01
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 28V
Datasheet Download
M2011S2D1G01.pdf
Availability of M2011S2D1G01
QUANTITY
M2011S2D1G01 Order Process
Ship out your order
Specifications of M2011S2D1G01
Internal Part NumberEIS-M2011S2D1G01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
3D ModelM2011S2D1G01
PCN Design/SpecificationM Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesM
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length5.08mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.50mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2011S2D1G01
Related LinksM2011S, M2011S2D1G01 Datasheet, NKK Switches Distributor
M2011S2D1G01 Details Description
Related parts for M2011S2D1G01
FIXED IND 68NH 120MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/4W MELF datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/08/180F 3.2 BK datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
HYFEN BANTAM PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf