NKK Switches M2012BB1W01
M2012BB1W01 picture photo
Mfg. Part Number
M2012BB1W01
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Datasheet Download
M2012BB1W01.pdf
Availability of M2012BB1W01
QUANTITY
M2012BB1W01 Order Process
Ship out your order
Specifications of M2012BB1W01
Internal Part NumberEIS-M2012BB1W01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
Value Added and Custom Switch Capabilities
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductM Series Miniature PCB Toggle Switches
3D ModelM2012BB1W01
PCN Design/SpecificationMultiple Devices O-ring 30/Jun/2011
M Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Switch FunctionOn-On
Current Rating6A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length11.50mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.50mm Dia
Bushing ThreadM12 x 1
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life25,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2012BB1W01
Related LinksM2012, M2012BB1W01 Datasheet, NKK Switches Distributor
M2012BB1W01 Details Description
Related parts for M2012BB1W01
FUSE BRD MNT 2A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.67KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
LAMP NEON T2 END TYPE WIRE BLUE datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V Y5V 1210 datasheet.pdf
KIT DEV RSK M32C/87 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf