NKK Switches M2012SA2G40
M2012SA2G40 picture photo
Mfg. Part Number
M2012SA2G40
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
M2012SA2G40.pdf
Availability of M2012SA2G40
QUANTITY
M2012SA2G40 Order Process
Ship out your order
Specifications of M2012SA2G40
Internal Part NumberEIS-M2012SA2G40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductM Series Miniature PCB Toggle Switches
3D ModelM2012SA2G40
PCN Design/SpecificationMultiple Devices O-ring 30/Jun/2011
M Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length12.27mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2012SA2G40
Related LinksM2012, M2012SA2G40 Datasheet, NKK Switches Distributor
M2012SA2G40 Details Description
Related parts for M2012SA2G40
CONN HEADER VERT 6POS .156 TIN datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 0.23A SOT-363 datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TEMPERATURE SENSOR datasheet.pdf
RES 33 OHM 10W 0.1% TO220 datasheet.pdf
CONNECTOR BOARD-BOARD 4POS SMD datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRI-STATE 8DIP GW datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 30 TYPE D 24POS datasheet.pdf
FUSE MIDI 32V CLEAR HSNG HD 40A datasheet.pdf