NKK Switches M2013SS1G01
M2013SS1G01 picture photo
Mfg. Part Number
M2013SS1G01
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
M2013SS1G01.pdf
Availability of M2013SS1G01
QUANTITY
M2013SS1G01 Order Process
Ship out your order
Specifications of M2013SS1G01
Internal Part NumberEIS-M2013SS1G01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductM Series Miniature PCB Toggle Switches
3D ModelM2013SS1G01
PCN Design/SpecificationMultiple Devices O-ring 30/Jun/2011
M Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length10.50mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.50mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2013SS1G01
Related LinksM2013, M2013SS1G01 Datasheet, NKK Switches Distributor
M2013SS1G01 Details Description
Related parts for M2013SS1G01
IC DCP QUAD 50K 256TP 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC USB SWITCH DUAL SP3T 12TQFN datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C RED/ORANGE SMD datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 68POS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 70 I/O 84PLCC datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP FILM 2.2 NF 10% 400VDC datasheet.pdf