NKK Switches M2013TXW25-GC
M2013TXW25-GC picture photo
Mfg. Part Number
M2013TXW25-GC
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V
Datasheet Download
M2013TXW25-GC.pdf
Availability of M2013TXW25-GC
QUANTITY
M2013TXW25-GC Order Process
Ship out your order
Specifications of M2013TXW25-GC
Internal Part NumberEIS-M2013TXW25-GC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
3D ModelM2013TXW25-GC
PCN Design/SpecificationM Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating6A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypePaddle
Color - Actuator/CapRed
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life50,000 Cycles
Electrical Life25,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2013TXW25-GC
Related LinksM2013T, M2013TXW25-GC Datasheet, NKK Switches Distributor
M2013TXW25-GC Details Description
Related parts for M2013TXW25-GC
OPTOISOLATOR 5.3KV SCR 6SMD datasheet.pdf
CAP 220MF -20% +80% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LAPPING FILM CERIUM OXIDE 569XA datasheet.pdf
KIT EZ FOR BLACKFIN BF60X FAMILY datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC R6 datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf