Vishay/Dale RWR81S1R10FRBSL
RWR81S1R10FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R10FRBSL
Brief Description
RES 1.1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R10FRBSL.pdf
Availability of RWR81S1R10FRBSL
QUANTITY
RWR81S1R10FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R10FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R10FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R10FRBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R10FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R10FRBSL Details Description
Related parts for RWR81S1R10FRBSL
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 540MA 240 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SO datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf