NKK Switches M2018BB1W03
M2018BB1W03 picture photo
Mfg. Part Number
M2018BB1W03
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Datasheet Download
M2018BB1W03.pdf
Availability of M2018BB1W03
QUANTITY
M2018BB1W03 Order Process
Ship out your order
Specifications of M2018BB1W03
Internal Part NumberEIS-M2018BB1W03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductM Series Miniature PCB Toggle Switches
3D ModelM2018BB1W03
PCN Design/SpecificationMultiple Devices O-ring 30/Jun/2011
M Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesM
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating6A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length11.50mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.50mm Dia
Bushing ThreadM12 x 1
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life25,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2018BB1W03
Related LinksM2018, M2018BB1W03 Datasheet, NKK Switches Distributor
M2018BB1W03 Details Description
Related parts for M2018BB1W03
IDC CABLE- ASC40G/ AE40M / ASC40 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 6A 8-SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 210KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
SPADE KRIMPTITE (BB-124-08) SPM datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V 12A datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CONN RECEPT 3 POS 3.96MM PITCH datasheet.pdf