NKK Switches M2019QA1G01/214
M2019QA1G01/214 picture photo
Mfg. Part Number
M2019QA1G01/214
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
M2019QA1G01/214.pdf
Availability of M2019QA1G01/214
QUANTITY
M2019QA1G01/214 Order Process
Ship out your order
Specifications of M2019QA1G01/214
Internal Part NumberEIS-M2019QA1G01/214
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
3D ModelM2019QA1G01
PCN Design/SpecificationMultiple Devices O-ring 30/Jun/2011
M Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesM
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length14.00mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.50mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2019QA1G01/214
Related LinksM2019QA, M2019QA1G01/214 Datasheet, NKK Switches Distributor
M2019QA1G01/214 Details Description
Related parts for M2019QA1G01/214
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V Y5V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 26A TO-220FP datasheet.pdf
RES 3.90K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FOAM LOW DENSITY DISSIPATIVE datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE PLUG 5POLE datasheet.pdf
LL2N 5.00/32/90 4.5SN ABGR datasheet.pdf
WE-CBF SMD EMI SUPP FERRITE BEAD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf