NKK Switches M2022SS1W30
M2022SS1W30 picture photo
Mfg. Part Number
M2022SS1W30
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V
Datasheet Download
M2022SS1W30.pdf
Availability of M2022SS1W30
QUANTITY
M2022SS1W30 Order Process
Ship out your order
Specifications of M2022SS1W30
Internal Part NumberEIS-M2022SS1W30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductM Series Miniature PCB Toggle Switches
3D ModelM2022SS1W30
PCN Design/SpecificationMultiple Devices O-ring 30/Jun/2011
M Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesM
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating6A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length10.50mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.50mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life25,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2022SS1W30
Related LinksM2022, M2022SS1W30 Datasheet, NKK Switches Distributor
M2022SS1W30 Details Description
Related parts for M2022SS1W30
CONN CONTACT 12-16 AWG TIN datasheet.pdf
ESD JACKET W/SNAPS WHITE 5XL datasheet.pdf
FIXED IND 152UH 1.2A 410 MOHM datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY FOR 63819-1800 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 30pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 5W SMBG datasheet.pdf
MODULE SERIAL COMM FOR EVAL KIT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf