Vishay/Dale RN55C2671BR36
RN55C2671BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2671BR36
Brief Description
RES 2.67K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2671BR36.pdf
Availability of RN55C2671BR36
QUANTITY
RN55C2671BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2671BR36
Internal Part NumberEIS-RN55C2671BR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2671BR36
Related LinksRN55C2, RN55C2671BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2671BR36 Details Description
Related parts for RN55C2671BR36
IDC CABLE - CSC50G/AE50G/CSC50G datasheet.pdf
CABLE CLAMP ALUM FLAT 1 3/4" datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 12V 8A datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 30AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf