Harwin Inc. M22-2542005
M22-2542005 picture photo
Mfg. Part Number
M22-2542005
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
2.00MM PITCH DIL HORIZ 2.4MM PC
Datasheet Download
M22-2542005.pdf
Availability of M22-2542005
QUANTITY
M22-2542005 Order Process
Ship out your order
Specifications of M22-2542005
Internal Part NumberEIS-M22-2542005
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesM22
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.138" (3.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M22-2542005
Related LinksM22-2, M22-2542005 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M22-2542005 Details Description
Related parts for M22-2542005
IC REG LDO 2.1V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
IC IDIC R/W RFID 330BIT 80PF datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 100KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 9POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 6" 8S MED datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FLANGE MOUNT OUTLET 6.3MM TAB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf