Omron Automation & Safety M22-CY-24A
M22-CY-24A picture photo
Mfg. Part Number
M22-CY-24A
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PILOT LIGHT SQUARE YLLW 24VAC/DC
Datasheet Download
M22-CY-24A.pdf
Availability of M22-CY-24A
QUANTITY
M22-CY-24A Order Process
Ship out your order
Specifications of M22-CY-24A
Internal Part NumberEIS-M22-CY-24A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesM22
TypeLED
Lamp ColorYellow
Lens ColorYellow
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.88" (22.35mm)
Lens Style/SizeSquare with Flat Top, 25.60mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination Style-
Ingress ProtectionIP65
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M22-CY-24A
Related LinksM22-C, M22-CY-24A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
M22-CY-24A Details Description
Related parts for M22-CY-24A
CAP FILM 0.047UF 2% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2MM GOLD SMD datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 6CH 28-SSOP datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 2.5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 332 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
MICRO 51C P 24" WHT JACKP NI datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf