ITT Cannon, LLC M24308/3-16F
M24308/3-16F picture photo
Mfg. Part Number
M24308/3-16F
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
M24308/3-16F.pdf
Availability of M24308/3-16F
QUANTITY
M24308/3-16F Order Process
Ship out your order
Specifications of M24308/3-16F
Internal Part NumberEIS-M24308/3-16F
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M24308/3-16F
Related LinksM24308, M24308/3-16F Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
M24308/3-16F Details Description
Related parts for M24308/3-16F
CONN HEADER 12POS 3MM RT ANG AU datasheet.pdf
RES SMD 24.3OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/8 NPT 5V MINI datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.016 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP CER 470PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf