ST M24M01-RMN6TP
M24M01-RMN6TP picture photo
Mfg. Part Number
M24M01-RMN6TP
Brief Description
IC EEPROM 1MBIT 1MHZ 8SO
Datasheet Download
M24M01-RMN6TP.pdf
Availability of M24M01-RMN6TP
QUANTITY
M24M01-RMN6TP Order Process
Ship out your order
Specifications of M24M01-RMN6TP
Internal Part NumberEIS-M24M01-RMN6TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsM24M01-R View All Specifications
Product Training ModulesSmart Grid Solutions: Smart Grid Distribution/Smart Meters
PCN OtherPacking Bag Chg 03/Sept/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Memory TypeEEPROM
Memory Size1M (128K x 8)
Speed1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M24M01-RMN6TP
Related LinksM24M01, M24M01-RMN6TP Datasheet, ST Distributor
M24M01-RMN6TP Details Description
Related parts for M24M01-RMN6TP
IC REG TRPL BCK/LINEAR 28QFN datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER BP 56POS 4COL VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 35V JB 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE PIN datasheet.pdf