Micron Technology M25P128-VME6TGB
M25P128-VME6TGB picture photo
Mfg. Part Number
M25P128-VME6TGB
Brief Description
IC FLASH 128MBIT 54MHZ 8VDFPN
Datasheet Download
M25P128-VME6TGB.pdf
Availability of M25P128-VME6TGB
QUANTITY
M25P128-VME6TGB Order Process
Ship out your order
Specifications of M25P128-VME6TGB
Internal Part NumberEIS-M25P128-VME6TGB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size128M (16M x 8)
Speed54MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-VDFPN (MLP8) (8x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M25P128-VME6TGB
Related LinksM25P128, M25P128-VME6TGB Datasheet, Micron Technology Distributor
M25P128-VME6TGB Details Description
Related parts for M25P128-VME6TGB
RES SMD 21.5KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 105MSPS 3V 32-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DO213AB datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 15VOUT 25W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 166MHZ 54BGA datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
ATTENUATOR 12 DB DC 18GHZ datasheet.pdf