Micron Technology M25P16-VME6G
M25P16-VME6G picture photo
Mfg. Part Number
M25P16-VME6G
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 16MBIT 75MHZ 8VDFPN
Datasheet Download
M25P16-VME6G.pdf
Availability of M25P16-VME6G
QUANTITY
M25P16-VME6G Order Process
Ship out your order
Specifications of M25P16-VME6G
Internal Part NumberEIS-M25P16-VME6G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAssembly Site Transfer 11/Nov/2014
Standard Package1,920
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size16M (2M x 8)
Speed75MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-VDFPN (MLP8) (8x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M25P16-VME6G
Related LinksM25P16, M25P16-VME6G Datasheet, Micron Technology Distributor
M25P16-VME6G Details Description
Related parts for M25P16-VME6G
SWITCH MINI SPDT HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
IC WLAN SIP MOD 802.11B 68HVQFN datasheet.pdf
HEAT SINK 50MM X 45MM X 16MM datasheet.pdf
DMM CLAMP-ON 2000A datasheet.pdf
FERRITE CHIP 300 OHM 600MA 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
IC FPGA 160 I/O 208QFP datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.56UF 630V 20% RADIAL datasheet.pdf