Hirose Electric Co Ltd DF62B-13EP-2.2C
DF62B-13EP-2.2C picture photo
Mfg. Part Number
DF62B-13EP-2.2C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG HOUSING 13POS BLK
Datasheet Download
DF62B-13EP-2.2C.pdf
Availability of DF62B-13EP-2.2C
QUANTITY
DF62B-13EP-2.2C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF62B-13EP-2.2C
Internal Part NumberEIS-DF62B-13EP-2.2C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDF62 Series Introduction
Featured ProductDF62 Connectors
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF62
PackagingBulk
Connector TypePlug
Contact TypeMale Pin
Number of Positions13
Pitch0.087" (2.20mm)
Number of Rows4
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Holder
ColorBlack
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF62B-13EP-2.2C
Related LinksDF62B-1, DF62B-13EP-2.2C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF62B-13EP-2.2C Details Description
Related parts for DF62B-13EP-2.2C
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 360K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V 10% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 0.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SPACER FOR MEMBRANE SWITCH 100PC datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf