Micron Technology M25P40-VMP6TGB TR
M25P40-VMP6TGB TR picture photo
Mfg. Part Number
M25P40-VMP6TGB TR
Brief Description
IC FLASH 4MBIT 75MHZ 8VFDFPN
Datasheet Download
M25P40-VMP6TGB TR.pdf
Availability of M25P40-VMP6TGB TR
QUANTITY
M25P40-VMP6TGB TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M25P40-VMP6TGB TR
Internal Part NumberEIS-M25P40-VMP6TGB TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size4M (512K x 8)
Speed75MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-VFDFPN (6x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M25P40-VMP6TGB TR
Related LinksM25P40-V, M25P40-VMP6TGB TR Datasheet, Micron Technology Distributor
M25P40-VMP6TGB TR Details Description
Related parts for M25P40-VMP6TGB TR
DIP CABLE - CDR14G/AE14G/CDR14G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER VRT 240POS 5ROW GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 100GHZ 120KM datasheet.pdf
MINIATURE ROTARY/LOGIC AND POWER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 63W datasheet.pdf
CONN DSUB PLUG 37POS R/A datasheet.pdf