ST M27C1001-70C1
M27C1001-70C1 picture photo
Mfg. Part Number
M27C1001-70C1
Brief Description
IC OTP 1MBIT 70NS 32PLCC
Datasheet Download
M27C1001-70C1.pdf
Availability of M27C1001-70C1
QUANTITY
M27C1001-70C1 Order Process
Ship out your order
Specifications of M27C1001-70C1
Internal Part NumberEIS-M27C1001-70C1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package32
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size1M (128K x 8)
Speed70ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC (11.35x13.89)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M27C1001-70C1
Related LinksM27C10, M27C1001-70C1 Datasheet, ST Distributor
M27C1001-70C1 Details Description
Related parts for M27C1001-70C1
CABLE FAST SCSI1-SCSI2 UL2919 datasheet.pdf
LINKING CABLE FEMALE-FLYING LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
KIT PROFESSIONAL INSTALLER S datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DMM 1000V 10A AVG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf