| Internal Part Number | EIS-M27W101-80N6 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 156 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Format - Memory | EPROMs | |
| Memory Type | EPROM OTP | |
| Memory Size | 1M (128K x 8) | |
| Speed | 80ns | |
| Interface | Parallel | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 3.6 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width) | |