Micron Technology M29W160ET70ZS6F TR
M29W160ET70ZS6F TR picture photo
Mfg. Part Number
M29W160ET70ZS6F TR
Brief Description
IC FLASH 16MBIT 70NS 64FBGA
Datasheet Download
M29W160ET70ZS6F TR.pdf
Availability of M29W160ET70ZS6F TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M29W160ET70ZS6F TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M29W160ET70ZS6F TR
Internal Part NumberEIS-M29W160ET70ZS6F TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLParallel NOR Flash MPN Terminations 04/Oct/2013
Standard Package1,800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size16M (2M x 8, 1M x 16)
Speed70ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LBGA
Supplier Device Package64-FBGA (11x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M29W160ET70ZS6F TR
Related LinksM29W160ET, M29W160ET70ZS6F TR Datasheet, Micron Technology Distributor
M29W160ET70ZS6F TR Details Description
Related parts for M29W160ET70ZS6F TR
BOARD EVALUATION/TRAINING/PROGRM datasheet.pdf
CONN CAP DB9 WR PLUG W/FLANGE datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 350MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PLUG 7POS 80 DEG BLK/RED 4.0-5.2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf