NKK Switches M2B15AA5W03
M2B15AA5W03 picture photo
Mfg. Part Number
M2B15AA5W03
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
M2B15AA5W03.pdf
Availability of M2B15AA5W03
QUANTITY
M2B15AA5W03 Order Process
Ship out your order
Specifications of M2B15AA5W03
Internal Part NumberEIS-M2B15AA5W03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
Tough Environments
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
3D ModelM2B15AA5W03
PCN Design/SpecificationM Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesM2
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypePlunger for Cap
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesProcess Sealed
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life25,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2B15AA5W03
Related LinksM2B15, M2B15AA5W03 Datasheet, NKK Switches Distributor
M2B15AA5W03 Details Description
Related parts for M2B15AA5W03
TVS DIODE 5VWM 11VC 8SO datasheet.pdf
IC BRIDGE SPI/I2C 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADP1712-3.3 datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5A 15V OUT SIP VERT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5.08MM datasheet.pdf