NKK Switches M2B15AA5W30-HB
M2B15AA5W30-HB picture photo
Mfg. Part Number
M2B15AA5W30-HB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
M2B15AA5W30-HB.pdf
Availability of M2B15AA5W30-HB
QUANTITY
M2B15AA5W30-HB Order Process
Ship out your order
Specifications of M2B15AA5W30-HB
Internal Part NumberEIS-M2B15AA5W30-HB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
3D ModelM2B15AA5W30-HB
PCN Design/SpecificationM2T Toggles/Rockers, M2B Pushbuttons Plating 07/Jul/2014
M Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesM2
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesProcess Sealed
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life25,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2B15AA5W30-HB
Related LinksM2B15AA, M2B15AA5W30-HB Datasheet, NKK Switches Distributor
M2B15AA5W30-HB Details Description
Related parts for M2B15AA5W30-HB
IC REG LDO 3.3V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 12V datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A DPAK datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RACK ASSEMBLED datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf