NKK Switches M2B15BA5G30-BC
M2B15BA5G30-BC picture photo
Mfg. Part Number
M2B15BA5G30-BC
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
M2B15BA5G30-BC.pdf
Availability of M2B15BA5G30-BC
QUANTITY
M2B15BA5G30-BC Order Process
Ship out your order
Specifications of M2B15BA5G30-BC
Internal Part NumberEIS-M2B15BA5G30-BC
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
3D ModelM2B15BA5G30-BC
PCN Design/SpecificationM2T Toggles/Rockers, M2B Pushbuttons Plating 07/Jul/2014
M Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2B15BA5G30-BC
Related LinksM2B15BA, M2B15BA5G30-BC Datasheet, NKK Switches Distributor
M2B15BA5G30-BC Details Description
Related parts for M2B15BA5G30-BC
CONN EDGECARD 10POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR RH 2% 10DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 35POS datasheet.pdf