Microsemi SoC M2GL010-1VF256
M2GL010-1VF256 picture photo
Mfg. Part Number
M2GL010-1VF256
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 233 I/O 256VF
Datasheet Download
M2GL010-1VF256.pdf
Availability of M2GL010-1VF256
QUANTITY
M2GL010-1VF256 Order Process
Ship out your order
Specifications of M2GL010-1VF256
Internal Part NumberEIS-M2GL010-1VF256
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Changes 17/Sep/2015
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesIGLOO2
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells12084
Total RAM Bits933888
Number of I/O148
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 2.625 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case256-LFBGA
Supplier Device Package256-BGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2GL010-1VF256
Related LinksM2GL010, M2GL010-1VF256 Datasheet, Microsemi SoC Distributor
M2GL010-1VF256 Details Description
Related parts for M2GL010-1VF256
CAP ALUM 150UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC OP AMP LP HI SPEED 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf