NKK Switches M2T12TXG13-FE
M2T12TXG13-FE picture photo
Mfg. Part Number
M2T12TXG13-FE
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
M2T12TXG13-FE.pdf
Availability of M2T12TXG13-FE
QUANTITY
M2T12TXG13-FE Order Process
Ship out your order
Specifications of M2T12TXG13-FE
Internal Part NumberEIS-M2T12TXG13-FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
3D ModelM2T12TXG13-FE
PCN Design/SpecificationM2T Tgl/Rkr Lever Plating 2/Apr/2010
M Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesM2
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapYellow
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesProcess Sealed
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life50,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2T12TXG13-FE
Related LinksM2T12T, M2T12TXG13-FE Datasheet, NKK Switches Distributor
M2T12TXG13-FE Details Description
Related parts for M2T12TXG13-FE
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 10A FASTON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS SKT datasheet.pdf
LED CXA1512 8.9MM WHT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
MODEL 711 TAP SWITCH 7A 125V datasheet.pdf
RES SMD 184 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 30W datasheet.pdf