Phihong USA PSA15R-060PV-R-CNR1
PSA15R-060PV-R-CNR1 picture photo
Mfg. Part Number
PSA15R-060PV-R-CNR1
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 15W
Datasheet Download
PSA15R-060PV-R-CNR1.pdf
Availability of PSA15R-060PV-R-CNR1
QUANTITY
PSA15R-060PV-R-CNR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSA15R-060PV-R-CNR1
Internal Part NumberEIS-PSA15R-060PV-R-CNR1
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSA15R
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output6V
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension2.82" L x 1.97" W x 1.31" H (71.7mm x 50.0mm x 33.2mm)
ApprovalsCE, cULus, TUVgs
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSA15R-060PV-R-CNR1
Related LinksPSA15R-06, PSA15R-060PV-R-CNR1 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSA15R-060PV-R-CNR1 Details Description
Related parts for PSA15R-060PV-R-CNR1
SWITCH TOGGLE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 400A 690V 2GN/50 AR UC datasheet.pdf
TWEEZER FLAT STRONG OOD 4.72" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
MODULE MALE 2POS SCREW datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
YOKE CLAMP SCREW CONN GREY datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 8A DO214AB datasheet.pdf