| Internal Part Number | EIS-M2T18TXW30-DA | |
| Product Training Modules | Switch Basics 3D CAD Models | |
| RoHS Information | Series, Cert of Compliance | |
| 3D Model | M2T18TXW30-DA | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Rocker Switches | |
| Series | M2 | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | SPDT | |
| Switch Function | Mom-Off-Mom | |
| Current Rating | 6A (AC), 3A (DC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Concave (Standard V) | |
| Color - Actuator/Cap | Black | |
| Actuator Marking | No Marking | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | Process Sealed | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |