| Internal Part Number | EIS-M2T22S4A5A30 | |
| Product Training Modules | 3D CAD Models | |
| 3D Model | M2T22S4A5A30 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Toggle Switches | |
| Series | M2 | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | DPDT | |
| Switch Function | On-On | |
| Current Rating | 6A (AC), 4A (DC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Standard Round | |
| Actuator Length | 7.62mm | |
| Illumination | Non-Illuminated | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Bushing Thread | Unthreaded | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | Process Sealed | |
| Actuator Material | Brass, Chrome Plated | |
| Electrical Life | 25,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |