NKK Switches M2T28SA5G03
M2T28SA5G03 picture photo
Mfg. Part Number
M2T28SA5G03
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
M2T28SA5G03.pdf
Availability of M2T28SA5G03
QUANTITY
M2T28SA5G03 Order Process
Ship out your order
Specifications of M2T28SA5G03
Internal Part NumberEIS-M2T28SA5G03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductM Series Miniature PCB Toggle Switches
3D ModelM2T28SA5G03
PCN Design/SpecificationM2T Tgl/Rkr Lever Plating 2/Apr/2010
M Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesM2
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length12.70mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesProcess Sealed
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2T28SA5G03
Related LinksM2T28, M2T28SA5G03 Datasheet, NKK Switches Distributor
M2T28SA5G03 Details Description
Related parts for M2T28SA5G03
GROMMET HOLE PLUG .744 - .748" datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH 8POS DIP J-LEAD SLD SMD datasheet.pdf
IC VOLT PROTECTRION OCP OVP 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 300PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.1V 3A 15W datasheet.pdf
38 SIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
26500 41C 41#20 PIN RECP datasheet.pdf
22UF 25V 7,6X20,4MM 125C 20000H datasheet.pdf