Harwin Inc. M30-6000646
M30-6000646 picture photo
Mfg. Part Number
M30-6000646
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
6POS SIL SMT PLUG CONNECTOR
Datasheet Download
M30-6000646.pdf
Availability of M30-6000646
QUANTITY
M30-6000646 Order Process
Ship out your order
Specifications of M30-6000646
Internal Part NumberEIS-M30-6000646
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package47
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesM30
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness80µin (2.03µm)
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M30-6000646
Related LinksM30-6, M30-6000646 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M30-6000646 Details Description
Related parts for M30-6000646
SHIELD BAG 4X4" METAL-IN 100PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
202K185-25-0 BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD HOUSING RJ45 UNSHIELDED datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN datasheet.pdf