TE Connectivity Measurement Specialties M3021-000005-100PG
M3021-000005-100PG picture photo
Mfg. Part Number
M3021-000005-100PG
Brief Description
TRANSDUCER 0-100MV 100# PRES
Datasheet Download
M3021-000005-100PG.pdf
Availability of M3021-000005-100PG
QUANTITY
M3021-000005-100PG Order Process
Ship out your order
Specifications of M3021-000005-100PG
Internal Part NumberEIS-M3021-000005-100PG
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0 mV ~ 100 mV (5V)
Accuracy±1%
Voltage - Supply2.5 V ~ 12 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleCable
Maximum Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / CaseCylinder, Threaded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M3021-000005-100PG
M3021-000005-100PG Details Description
Related parts for M3021-000005-100PG
IC 16BIT D TRANSP LATCH 48SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DSP QUAD 1GHZ 783FCPBGA datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-100 PSI datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 649 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
THERMOSTAT 70 DEG NO 8-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 3.6UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf