TE Connectivity Measurement Specialties M3021-000005-500PG
M3021-000005-500PG picture photo
Mfg. Part Number
M3021-000005-500PG
Brief Description
TRANSDUCER 0-100MV 500# PRES
Datasheet Download
M3021-000005-500PG.pdf
Availability of M3021-000005-500PG
QUANTITY
M3021-000005-500PG Order Process
Ship out your order
Specifications of M3021-000005-500PG
Internal Part NumberEIS-M3021-000005-500PG
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0 mV ~ 100 mV (5V)
Accuracy±1%
Voltage - Supply2.5 V ~ 12 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Termination StyleCable
Maximum Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M3021-000005-500PG
M3021-000005-500PG Details Description
Related parts for M3021-000005-500PG
RES SMD 523 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
26500 15C 15#20 P BY PLUG WC datasheet.pdf
CAP CER 2.6PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf