TE Connectivity Measurement Specialties M3031-000005-500PG
M3031-000005-500PG picture photo
Mfg. Part Number
M3031-000005-500PG
Brief Description
TRANSDUCER .5-4.5VDC 500# PRES
Datasheet Download
M3031-000005-500PG.pdf
Availability of M3031-000005-500PG
QUANTITY
M3031-000005-500PG Order Process
Ship out your order
Specifications of M3031-000005-500PG
Internal Part NumberEIS-M3031-000005-500PG
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Termination StyleCable
Maximum Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / CaseCylinder, Threaded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M3031-000005-500PG
M3031-000005-500PG Details Description
Related parts for M3031-000005-500PG
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 3POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" SNGL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V TO-220FP datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 2% 11W 1206 datasheet.pdf