Vishay/Sprague M39003/01-2294
M39003/01-2294 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2294
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2294.pdf
Availability of M39003/01-2294
QUANTITY
M39003/01-2294 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2294
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2294
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2294
Related LinksM39003/, M39003/01-2294 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2294 Details Description
Related parts for M39003/01-2294
IDC CABLE-ASS14A/ AE14G / ASS14A datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 52A D2PAK datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 20% 440VAC RAD datasheet.pdf
IC TONE DECODR PHAS LOC LP 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
LITE CURTAIN ARM/FT NPN 1432MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST-NC 6A 24V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
RESONATOR CER 4.00MHZ W/O CAP datasheet.pdf