Vishay/Sprague M39003/01-2297/TR
M39003/01-2297/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2297/TR
Brief Description
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2297/TR.pdf
Availability of M39003/01-2297/TR
QUANTITY
M39003/01-2297/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2297/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2297/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2297/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-2297/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2297/TR Details Description
Related parts for M39003/01-2297/TR
RES SMD 68K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC-DC 100W 48VIN 12V POS-EN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 0.3A 125V datasheet.pdf
METRAL HDR STR PF 4X6 datasheet.pdf
DISPLAY 627NM RED NUMERIC 1.02" datasheet.pdf
FUSE CERM 630MA 500VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 4XDFN datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf