Vishay/Sprague M39003/01-2383
M39003/01-2383 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2383
Brief Description
CAP TANT 0.1UF 20% 75V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2383.pdf
Availability of M39003/01-2383
QUANTITY
M39003/01-2383 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2383
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2383
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2383
Related LinksM39003/, M39003/01-2383 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2383 Details Description
Related parts for M39003/01-2383
IC PLD 15NS 20DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS W/O POST SMD datasheet.pdf
RES SMD 64.9KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.13A 360 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2PIN STR PCB datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 900MA 620 MOHM datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP 100UF 35V SMD datasheet.pdf