Vishay/Sprague M39003/01-2500/TR
M39003/01-2500/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2500/TR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2500/TR.pdf
Availability of M39003/01-2500/TR
QUANTITY
M39003/01-2500/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2500/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2500/TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2500/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-2500/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2500/TR Details Description
Related parts for M39003/01-2500/TR
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 8A 9V datasheet.pdf
IC ABT OCT TRANSP LATCH 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CAP MINI PANEL IND LT YLW SEALED datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.9A 84 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
ASSEMBLY SQUARE 1 POS 13.9MM D 4 datasheet.pdf
35A TYPE, WITH DIODE , 24V datasheet.pdf