Vishay/Sprague M39003/01-2514
M39003/01-2514 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2514
Brief Description
CAP TANT 68UF 10% 15V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2514.pdf
Availability of M39003/01-2514
QUANTITY
M39003/01-2514 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2514
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2514
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2514
Related LinksM39003/, M39003/01-2514 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2514 Details Description
Related parts for M39003/01-2514
MODULE POWER ENT FUSED SPST PLAS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 8DFN datasheet.pdf
IC CNTRLR HOT SWAP DUAL 16-SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC 2420 datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 14KV R85 DISK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 6CKT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 56 OHM 16SOIC datasheet.pdf